onsdag 08. februar 2012
Skrevet av Det Norske Magasinet    mandag 15. februar 2010 00:00    PDF Skriv ut E-post
Også illegale innvandrere må kunne skrives inn i manntall

Byrådet i Vic (Katalonia) vedtok at innvandrere uten oppholdstilladelse ikke kunne registrere seg som bofaste i kommunen. Det samme gjorde seg gjeldende i Torrejón de Ardóz (Madrid) som i over et år har avvist personer som oppholdt seg i byen på turistvisum.
Justisministeriet har likevel slått fast at dette ikke er lovlig og har pålagt samtlige av landets kommuner å la de mange ”sin papeles” skrive seg inn i manntallet. Statsminister José Luis Zapatero sier: ”Alle innvandrere har visse grunnleggende rettigheter, og jeg aksepterer ikke at byrådene for å skaffe seg stemmer nekter innvandrerne muligheten for å få legebehandling eller skolegang.”
Fra før nevnte kommuner kunngjøres det at man vil overholde regjeringens beslutning, men at den bare resulterer i at ”flere afrikanere dør i båtene”. Med andre ord frykter man at beslutningen skal forstås som at Spanias grenser er åpne for alle.
Lederen av det katalanske partiet CiU, Artur Mas, har dessuten bedt regjeringen forklare hvordan det skal tolkes at illegale innvandrere ifølge utlendingsloven må utvises, mens kommunene samtidig må skrive dem inn i manntallet.
 

Sist oppdatert ( torsdag 11. februar 2010 12:49 )
 

Bestill din ferieleilighet på Costa del Sol
På Feriebolig-spania.no finner du et stort utvalg av villaer, leiligheter og sommerhus på Costa del Sol.

Roede-kurs på Costa del Sol!
Nyhet! Ønsker du en sunn livsstil og vektreduksjon. Oppstart januar i sjømannskirken.
www.greteroede.no