Sjømat verd 10,9 milliarder kroner (1,4 milliarder euro) har blitt eksportert fra Norge til Spania i perioden januar-april 2006. Det er den høyeste verdien som er registrert i dette tidsrommet noensinne, og utgjør en 10 prosent oppgang fra i fjor, ifølge Eksportutvalget for fisk (EFF). Den sterke veksten skyldes i stor grad økt volum og priser på klippfisk, saltet fisk og laks. Bare i april ble eksportvarer til en verdi av 2,46 milliarder kroner (316 millioner euro) fraktet ut til den iberiske halvøya, og dette utgjør et rekordbeløp for denne måneden.
Eksporten til EU ble verdsatt til 7 milliarder kroner (900 millioner euro), og EUs andel av Norges totale sjømateksport har økt fra 60 prosent i 2005 til 64 prosent i dag. Eksporten til Storbritannia, Frankrike, Polen og Spania økte mest blant EU-medlemslandene. Frankrike er fortsatt den største importnasjonen av norsk sjømat med 1,1 milliarder kroner (141 millioner euro) kjøpte havsprodukter hittil i år. Den 24 prosent økningen, sammenlignet med fjorårets importtall, skyldes i stor grad Frankrikes økte import av fersk laks og ferske torskefileter. Andre steder i Europa økte også importtallene, og fersk laks topper listene over hele kontinentet. Laks utgjør nesten femti prosent av den totale norske sjømateksporten, men frossen sild er også et populært eksportprodukt fra Norge.
For øvrig er klippfisk fortsatt et viktig importprodukt i Brasil og i Den dominikanske republikk, og både sei- og torskevarianten er populære i de to latinamerikanske landene.
Nyheter | Juni 2006