Det Norske Magasinet utkommer den 15. hver måned og kan avhentes på mer enn 200 steder langs Costa del Sol

Nyhetsbrev
Avmeld





Arbeiderpartiet planlegger valgkamp i Spania
Jens Stoltenberg
Jens Stoltenberg

Av Lasse W.Fosshaug og Harald Roald

Vi har situasjonen under observasjon. Vi har ikke konkrete planer om å starte lokallag, men vurderer å drive valgkamp i Spania til høsten, sier partisekretær Martin Kolberg til Vårt Land. Ap godtar nemlig ikke at Spania er rent Frp-land:
Enhver velgergruppe på 20.000 mennesker er interessant for oss. Enkelte særinteresser gjør seg nok gjeldende blant nordmenn i Spania, de har ofte mye fritid og fast eiendom i landet. Men det er flere politiske saker som spiller inn på deres valg, og de er også opptatt av sin egen og familiens situasjon i Norge, tror Kolberg.


Frp over hele linjen?

Legger Ap turen hit ned får de hverken følge av Høyre eller KrF. Der mener man de potensielle velgerne får nøye seg med å følge valgkampen i norske aviser - de er som kjent lett tilgjengelige i de «norske» byene. SV synes derimot at valgkamp mellom parasollene høres forlokkende ut.
Det er absolutt en spennende tanke. Våre lokallag opprettes som regel etter lokalt initiativ, og det har vi ikke hatt i Spania. Men med 20.000 velgere er det selvfølgelig interessant, sier partisekretær Bård Vegar Solhjell. Men når Frp er det eneste partiet med lokallag, er det vel grunn til å tro at vi ikke står supersterkt, legger han til.
Valgforsker Frank Aarebrot synes Ap-valgkamp på Solkysten er en god idé.

I dag har jo Frp markedsmonopol. Ap har ingenting å tape på at Stoltenberg tar seg en tur til Spania og vasser litt sammen med nordmennene, sier Aarebrot til Vårt Land. I tidligere kolonimakter som Frankrike og Nederland er det vanlig at politikerne tar seg en tur til utpostene i starten av valgkampen. Men for Norges del vil dette være nybrottsarbeid, legger han til.
Der 20.000 nordmenn er samlet, vil det alltid finnes Ap-folk. SV har derimot minimalt å hente, mener han.  Spaniafarerne er i stor grad pensjonister og uføretrygdede, og hevder det er Frp over hele linjen blant nordmenn bosatt i Spania.
DN Magasinet bestemte seg for å forhøre de aktuelle partiene nærmere om de konkrete planene og hvilke resultater de forventer seg av dette fremstøtet. Først ringte vi Generalsekretær Geir Mo i Fremskrittspartiet, og spurte hva han syntes om at Arbeiderpartiet planla å drive valgkamp i Spania:
Ja, det må de da få lov til og de er hjertelig velkomne etter. Dette har jo vi i FRP drevet med i flere år, og det er som forventet at AP nå følger etter. Jeg er mer overrasket over at det har tatt så lang tid, det er tross alt ca. 20.000 stemmeberettige nordmenn i Spania. Vi har to lokalforeninger som sanker disse stemmene, en i Torrevieja og en i Alfaz del Pi. I tillegg har vi kontakt med en person et sted på Costa del Sol for å få opprettet en lokalforening der også. Ellers så kommer vi til å fortsette dette på akkurat samme måte som vi har gjort tidligere.
På spørsmål om hvorvidt FRP ser AP’s inntreden på det spanske stemmemarkedet som noen trussel, svarer Geir Mo på ekte Fremskrittspart-vis:
Nei, jeg vil ikke tro de har noe å hente der nede, for de som bor der har vel sannsynligvis flyttet dit for å flykte fra Arbeiderpartiets sosialistiske stat. 
Det lyktes DN Magasinet å få tak i Arbeiderpartiets svært travle valgkampsleder Odd Erik Stende. Forberedelsene til årsmøtet var i innspurten, og det hadde ikke skjedd noe nytt i planleggingen for valgkampen. Det han derimot kunne si var at forberedelsene til valgkampen var godt i gang, men at de fortsatt ikke hadde gått så i detalj som individuelle planer for de forskjellige distriktene, derunder Spania. ”Kort og godt kan jeg vel si det samme som vi sa til Vårt Land, at vi ikke har noen kokrete planer om valgkamp i Spania foreløpig”, sier Odd Erik. På spørsmål om hva han syns om Geir Moes’ uttalelse om at de som bor her har flyktet fra AP, svarer Odd Erik ”ingen kommentar, men jeg vil vel tro at det finnes flere grunner til å flytte til Spania enn akkurat det.
Frank Aarebrots mobiltelefon ringer et par ganger før ringesignalene tyder på at han har trykket på no-knappen. Han ler i telefonen når han ringer oss opp igjen. ”Du får unnskylde at jeg avviste deg, men jeg sto midt i forelesning da du ringte skjønner du”. Den profilerte professoren på institutt for sammenliknende politikk hos Universitetet i Bergen er en opptatt mann, men tar seg tid til å komme med en kommentar til DN Magasinet:
Ja, det ble medieoppslag av det her. Men det har ikke kommet noen konkrete planer fra AP enda? Nei? det var det jeg trodde. Da får jeg nesten bare si det samme til dere som jeg har sagt til de andre; at det i hvert fall ikke kan skade AP å ta seg en tur nedover. En kuriositet er jo at hele oppslaget rundt dette kom etter et svar jeg ga en journalist på et hypotetisk spørsmål om APs muligheter i Spania.
Men til tross for manglende konkrete planer fra Arbeiderpartiet sin side, er det kanskje på tide for nordmenn i hele verden og begynne å sette seg inn i hvilke konsekvenser norsk politikk har for deres liv i utlandet, før høstens stortingsvalg. Store deler av hverdagen for nordmenn i Spania styres av økonomiske modeller som utarbeides i hjemlandet, og derfor er det norske valget i høyeste grad relevant, selv for utvandrere. Samtidig oppfordres til det å holde et våkent øye med lokalpolitikken som føres i ens spanske hjemby, i tillegg til den nasjonale politikken.
 
 
 
Politikk & Debatt | April 2005
Abonera på nyheter via e-mailVersjon til utskrift · Send til en venn




Villa i Spania til salgs

http://www.helicopterossanitarios.com

Helle Hollis

CCC Costa del Sol

Estepona Golf Apartments

T-Line

Landsbanki

Åsa Petterson

Alarma Universal
















Norrbom
Norrbom Marketing
Centro Idea · Ctra. de Mijas km. 3.6 · 29650 Mijas-Málaga
Tel. 95 258 15 53 · Fax. 95 258 03 29
Norrbom

Norske Magasinet En Sueco Magasinet Dansk La Danesa Magic Media Guide til Spanien

Forsiden | Kontakt oss | Redaksjonen | Que Pasa? | Rubrikkannonser