![]() De norske fjordene har vært sentrale for vestlandet | |
Av Ángel M. Almagro
Statens provinskontor i Cádiz, Diputación de Cádiz, har på lik linje med andre provinser en egen presseavdeling. Her finnes det også en videoavdeling, som dekker alle offisielle begivenheter og gjør dem tilgjengelige for resten av mediene. Det som er litt uvanlig i forhold til andre lignende avdelinger, er at de har en ikke ubetydelig dokumentarproduksjon, hvilket er imponerende siden dette for å være er et statlig kontor. I løpet av 15 år har de laget bortimot 100 dokumentarfilmer og serier om mange, svært forskjellige emner, hvor alle har en viss tilknytning til provinsen Cádiz.
Statens provinskontor i Cádiz, Diputación de Cádiz, har på lik linje med andre provinser en egen presseavdeling. Her finnes det også en videoavdeling, som dekker alle offisielle begivenheter og gjør dem tilgjengelige for resten av mediene. Det som er litt uvanlig i forhold til andre lignende avdelinger, er at de har en ikke ubetydelig dokumentarproduksjon, hvilket er imponerende siden dette for å være er et statlig kontor. I løpet av 15 år har de laget bortimot 100 dokumentarfilmer og serier om mange, svært forskjellige emner, hvor alle har en viss tilknytning til provinsen Cádiz.
En kort og begivenhetsrik historie
Det hele begynte med en serie om naturparkene i Cádiz, som kunne være av interesse for befolkningen i provinsen, og som kunne ses på den unge, andalusiske TV-kanalen “Canal Sur”, forteller Salvador Celada. Den ble godt mottatt, og vi fikk fortsette med spennende prosjekter i provinsen, fortsetter han. Vi har brukt arrangementer som utgangspunkt for å ta opp et tema, som VM i sprangridning i Jerez de la Frontera i 2002. Vi laget en serie av 13 deler om den andalusiske hesten, med fokus både på historien og den moderne utviklingen, siden den andalusiske rasen er opphavet til Aztek i Mexico, eller Criollo i Argentina, og dekket blant annet hesteskolene i Jerez, Wien og Versailles, og hestesporten.
Det har vært dokumentarer om enkelte hendelser, som ulykken som skjedde i Cádiz-by sommeren 1947, hvor tusenvis av miner fra krigen lagret midt i sentrum eksploderte, og drepte hundrevis av mennesker.
En type programmer som har fått god mottakelse er de som tar for seg to vennskapsbyer. Hittil har vi tatt for oss Jerez-Cognac, Algeciras-Tangier, Vejer de la Frontera-marokkanske Xauen. Sistnevnte byer er forent av en vakker legende; da maurerne ble kastet ut av Spania var en marokkansk emir så forelsket i en kvinne fra denne landsbyen, at han tok henne med seg til Marokko, bygget en hel by som hennes fødested, og kalte den nye byen for Xauen. For dokumentaren Cádiz - La Habana: byen gjennom speilet, fikk vi den andalusiske journalistprisen i 1999, da vi gjenspeilet likhetene mellom de to byene, som er flere enn man skulle tro. En liten kuriøsitet er at man i en tid brukte mer tid på å reise til Madrid enn man brukte med båt til det kubanske hovedstaden. En annen, spennende serie var “Cádiz rundt i 80 verdener”, som på en måte var starten andre, større produksjoner. Den ble filmet mellom 1998 og 1999 i 20 forskjellige land, med ting som hadde spor av folk fra Cádiz, f. eks byer som heter Cádiz, steder som er oppdaget av folk fra Cádiz, og skikker herfra som andre steder har arvet og fører videre.
1812: Frihetens land
Neste dokumentarprosjekt fra dette litt spesielle produksjonsselskapet bærer dette navnet, og tar utgangspunkt i hendelsene som satte i gang noen av de store frigjøringsbevegelsene i moderne tid. Det hele startet i 1810 da Parlamentet i San Fernando ble opprettet, og banet vei for den første spanske grunnloven i 1812. Det ble også starten på frigjøringen av de spanske koloniene. Med anledning to hundre årsjubileet for dette, vil det lages en dokumentarserie på 26 episoder om havet som et av største frihetssymbolene og menneskets trang til å utforske..
Havet som kilde til menneskelig utvikling og kunnskap står sentralt i serien. To runder med 13 episoder hver vil ta for seg havets mytologi, og dets sentrale rolle i de gamle samfunn som var tuftet på handel via sjøveien. Utforsking og oppdagelser av nye landområder har vært en viktig del av havkulturen fram til forrige århundre, med rene oppdagelsesferder, og vitenskapsekspedisjoner, med Darwins reise med skipet “Beagle” som en av de mest innflytelsesrike havferder i historien.
Norges rolle i havets historie
Vi kunne ha laget et helt kapittel om Norge og havet, forteller produsenten Salvador Celada etter en hektisk uke i Norges land, men vi valgte å snakke om Norge og nordmenn som en del av to episoder. Den ene heter “Eventyrets hav”, og tar for seg Thor Heyerdahl med hans Kon-Tiki. Vi besøkte museet på Bygdøy, og pratet med Olaf Heyerdahl, som jobber som snekker på museet. Det var en givende samtale, hvor vi også fikk kjennskap til den nye ekspedisjonen “Tangaroa”, som på en måte blir den nye Kon-tiki. Vi snakket også med Torgeir, en av deltakerne på den nye ekspedisjonen.
Den andre delen hvor Norge skal være representert er den som heter “Den siste grensen”, og tar for seg de aller siste oppdagelser av ukjent land gjennom polferdene. Vi gjorde reisen Bergen-Kirkenes med hurtigrutens “Midnattsol”, og filmet mye av de kalde, snødekte landskapene. Jeg husker særlig godt Ålesund med sin Jugend-arkitektur. Vi var flere timer i Tromsø og filmet byen som var springbrett for ferdene til Nordpolen
Men det er ikke første gang vi filmer i Norge, sier Salvador. I produksjonen av serien “Under Orions himmel”, om navigasjonens historie, laget i anledning VM i seiling i 2003, tok vi en ganske stor runde i landet. Vi dro til Svalbard, besøkte Lofoten og Nordkapp, blant annet.
Om serien blir distribuert i Norge eller skandinaviske land, er usikkert. Den er produsert med støtte av en rekke latinamerikanske TV-selskaper, og blir vist hovedsakelig der i tillegg til i Spania. Men om noen TV-kanal ber oss om serien, blir det nok ingen problemer med distribusjonen. Nå er alt på plass, ikke minst finansieringen, som kommer på rundt 1,3 millioner euro, og jeg håper mange nordmenn vil kunne se serien som vil sendes på Canal Sur TV om ca. fem år, avslutter Salvador.
Kultur & Mat | April 2005
| Abonera på nyheter via e-mail | Versjon til utskrift · Send til en venn |





















