Det Norske Magasinet utkommer den 15. hver måned og kan avhentes på mer enn 200 steder langs Costa del Sol

Nyhetsbrev
Avmeld





Rom med landsbystemning
På El Cortijo de los Mimbrales er du hensatt til romantisk fortidsidyll

Av Tina Juulsgaard

Hvis du skulle bli angrepet av trang til å komme deg bort og få forandringer, trenger du ikke kjøre mange timer for å få tilfredsstilt øyets og sinnets krav. Bare ca. tre timers kjøring fra Costa del Sol finner du et landskap som ikke har mange fellesnevnere med den vi kjenner så godt her fra Solkysten. Flate strekninger, marker, frittstående klipper, fine hvite sandstrender og furutrær på rad og rekke er det som møter deg når du kjører inn i Huelva-provinsen. Og der, rett ved den kjente nasjonalparken Doñana fant jeg en en oase av et hotell, det perfekte tilfluktssted. El Cortijo de los Mimbrales er tro mot navnet, en ekte andalusisk cortijo(på norsk er nok den mest riktige oversettelsen landsted) som for 10 år siden ble omdannet til det mest idylliske hotellet jeg til nå har opplevd i Spania.

Som en fredelig landsby
Jeg liker egentlig ikke bruke ordet hotell, for det gir noen helt misvisende assosiasjoner om hva El Cortijo de los Mimbrales er. Jeg følte at jeg hadde leid et lite hus i en fredelig landsby, mer enn et hotellrom. Stedet har da også vært et lite landsbysamfunn engang. Bygningene ble oppført på 50-tallet som boliger for plantasjearbeiderne. Den gang hadde man ikke bil, så det var nødvendig at arbeiderne bodde på selve plantasjen. El Cortijo de Mimbrales er fortsatt en produktiv appelsinplantasje med sine 1000 hektar land. Ved siden av ”hotellet” ligger stedets fabrikk som framstiller juice(som gjestene bl.a. får servert til frokost) og dessuten blir store mengder appelsiner eksportert til Nord-Europa.
Bare det å gå en tur rundt i cortijo’ens hager og små gater kan man få timene til å fly. Hagene er frodige med sine fargerike blomster og vakre sitron- og appelsintrær. Man kan ikke la være å sette seg på en benk for å betrakte disse idylliske omgivelsene. Fuglene kvitrer, en katt kommer luskende og smyger seg opp langs benet, og det arabiskinspirerte springvannet risler sakte ut fra en av de mange fortsatt uoppdagede krokene. Hvis du vil gjøre noe mer enn å gå på oppdagelsesjakt i det bebygde området, kan du låne en sykkel og sykle rundt om på plantasjen. Du kan også leie en hestevogn eller ta en tur på hesteryggen. El Cortijo de los Mimbrales har sine egne hester som du selvfølgelig også kan treffe på i stallen ved enden av hovedgata. Jeg brukte en halv dag på å utforske dette unike området, og kameraet fullt da jeg kom tilbake. Jeg måtte bare ha med alle disse vakre inntrykkene hjem.
Alt er holdt i en romantisk og rustikk gammel stil. Tre- og bambusmøbler, sivmatter, keramikk, bjelker, jernornamenter, antikke landbruksredskaper og arabisk mosaikk er noen av de elementene som er brukt for å understreke inntrykket av fortid. Og det faktum at resepsjonisten er kledd i den tradisjonelle ”cowboydrakten” gjør at du får fornemmelsen av at her er det tenkt på selv den minste detalj for å skape perfekte rammer for et annerledes og enestående opphold.

Sløve og spise
Swimmingpoolområdet er ganske enkelt imponerende. Selve poolen er laget som et antikk arabisk vannreservoar med små kanaler mellom bassengene med to elegante fontener i hver ende. Den store grønne og velpleiede hagen rundt poolen er innelukket av trær og buskas. Det er fredelig å ligge her og sløve når bare duften av sjasmin forstyrrer sansene. Etter noen timer i liggestolen og en svømmetur i det blå vannet, som er lunt på tross av årstiden, setter jeg kurs mot restauranten La Cantina. Jeg bestiller en Ensalada a la Mimbrales og et glass kall hvitvin. Det er rart å tenke på hvordan de forskjellige bygningene tidligere var bebodd av plantasjearbeidere; restauranten var deres forsamlingshus der de 50 familiene som bodde her, samlet seg om kvelden etter å ha arbeidet hardt på plantasjen. I følge hotelldirektør Andrés Abrines, som har forlatt fødestedet på Mallorca for å slå seg ned i disse idylliske omgivelsene, begynte familiene så smått å flytte fra El Cortijo de los Mimbrales på 70-tallet da transportmulighetene ble bedre. Men helt fram til for tre år siden bodde det en familie på landstedet, og det på tross av at stedet hadde gjennomgått forvandlingen til hotell. Det hadde alltid vært plantasjeeierens drøm å skape en oase av et hotell med de bygningene som så smått ble forlatt av medarbeiderne. I dag er der fortsatt en gate med ubrukte og falleferdige hus, men i løpet av den nærmeste framtid skal dette settes i stand slik at tilbudet av hotellrom kan økes. I dag er det 26 hus med dobbeltrom og seks toroms hus. Tatt i betraktning populariteten som El Cortijo de los Mimbrales opplever, vil en utvidelse være et kjærkomment tiltak.

Aktiviteter i området
I området omkring El Cortijo de los Mimbrales finnes det et bredt utvalg av aktiviteter. Vakre, hvite og jomfruelige sandstrender finnes i kilometervis i begge retninger fra kystbyen Matalascañas. Nasjonalparken Doñana som El Cortijo de los Mimbrales er nabo til, er vel verdt en utflukt(les mer om Doñana-parken andre steder i bladet), en tur i luftballong over Doñana kan resepsjonisten på hotellet arrangere, falkeoppdrett er det også mulighet for å se i området. Og så kan du selvsagt spille golf på en økologisk 18-hulls bane som ligger 11 km fra El Cortijo de los Mimbrales.

El Cortijo de los Mimbrales ligger på Ctra. del Rocío a Matalascañas (A-483, km 30)
Tel: 959 44 22 37
www.cortijomimbrales.com
Utflukter | Mars 2008
Abonera på nyheter via e-mailVersjon til utskrift · Send til en venn




Villa i Spania til salgs

http://www.helicopterossanitarios.com

Helle Hollis

CCC Costa del Sol

Estepona Golf Apartments

T-Line

Landsbanki

Åsa Petterson

Alarma Universal
















Norrbom
Norrbom Marketing
Centro Idea · Ctra. de Mijas km. 3.6 · 29650 Mijas-Málaga
Tel. 95 258 15 53 · Fax. 95 258 03 29
Norrbom

Norske Magasinet En Sueco Magasinet Dansk La Danesa Magic Media Guide til Spanien

Forsiden | Kontakt oss | Redaksjonen | Que Pasa? | Rubrikkannonser