Men politikk til side. Toget som skal forbinde Málaga med Madrid på bare to og en halv time, innvies 23. desember. Den dagen har man ventet på i Málaga, fordi Sevilla allerede i 1992 fikk sin høyhastighetsforbindelse til hovedstaden. Med den halvannen times kortere reisetiden til Madrid, regner Renfe med at toget for alvor kan konkurrere med flyene fordi du med toget kommer helt inn til sentrum av Madrid.
Dessuten er en klimakonferanse avholdt i Valencia. Der ble en rapport som består av rene dommedagsprofetier, presentert. Den har dannet grunnlaget for en fotokollasje som viser hvordan noen av landets vakreste områder vil se ut om vi ikke snart begynner å begrense utslippet av de skadelige drivhusgassene. I mellomtiden bringer vi en praktisk guide om hvordan du best kan sortere ditt eget avfall, – hva som skal kastes hvor og hvorfor.
I tillegg til å prøvekjøre AVE, har Arne Bjørndal besøkt et norskdrevet pensjonat i Valle de Abdalajis, han forteller om 50-års jubileet for den første Osborne-oksen som ble satt opp langs spanske veier, han har snakket med rektorere på de norske skoler i utlandet om hva de synes om å jobbe og bo i utlandet og om hvordan de feirer jula. Og så forteller han med vanlig humoristisk penn om de årlige frustrasjonene som knytter seg til å få kjøpt julegaver til familie og venner.
Og når det gjelder jula, bringer Louise Pedersen julestemning fra Málaga og Michael Jepsen ser på produksjonen av turrón i Alicante. Vi har dessuten smurt skiene foran den kommende sesongen i Sierra Nevada.
Vi bringer også en profil av dronning Sofia, og vi har intervjuet den spanske astronauten Pedro Duque. Han har vært i verdensrommet både med den amerikanske romfergen og den russiske rakett. Han forteller om hvordan det føles, om frykt og gleder med å skytes ut i verdensrommet med en akselerasjon fra 0 til 1.600 km/t på ett minutt.
Dette og mye annet, sånn som nyheter, nytt fra lokale virksomheter, artikler om golf og annen sport, helse, nytt fra Den norske foreningen, skolen og sjømannskirken, samt den neste månedens aktiviteter langs Costa del Sol finner du på de følgende sidene. God fornøyelse.
Vi ønsker alle en gledelig jul og et strålende 2008!
Jette
| Abonera på nyheter via e-mail | Versjon til utskrift · Send til en venn |







