Det Norske Magasinet utkommer den 15. hver måned og kan avhentes på mer enn 200 steder langs Costa del Sol

Nyhetsbrev
Avmeld





Mandler - ikke bare til marsipan og julekaker
Av Jette Christiansen

Der finnes flere typer mandler, noen er avlange, andre nesten runde, og de har navn som Larguetes, Marconas, Planetas, Valencias og Mallorca. Visse mandelsorter gror over det meste av landet, mens andre er regionale varianter. 

På begynnelsen av året kan du se mandeltrærne blomstre fra Tarragona i Katalonia via Valencia til Andalucía der det sørlig er mange mandeltrær rundt Granada og Almería. Træet finnes ellers over det meste av Middelhavsområdet. Bare på Mallorca gror det i dag rundt seks millioner trær, og i februar/mars, når de lyserøde og hvite blomstene kommer frem, ser det ut som om store dele av øya er dekket av et lyst, bløtt teppe.

Mandelhøsten
Mandlene høstes i august/september, eller når det ytterste laget sprekker opp og frukten stikker fram. Noen steder bruker man maskiner til å riste trærne, andre steder skjer det fortsatt manuelt og ved å slå på trærne med en kjepp. Man legger store klesstykker under trærne, slik at mandlene faller ned på dem. Deretter fjernes det ytre skallet, noe som i dag skjer maskinelt. Noen av mandlene selges med det indre skallet på, det er loddent og blågrønt, men de fleste selges bare med kjernen eller mandelen, som vi kjenner den.
Der høstes gjennomsnittlig mellom 50.000 og 60.000 tonn mandler i året, men i år var høsten på bare 36.445 tonn, 33 prosent mindre enn året før. Det skyldes det tørre og kalde været mange steder opplevde i året som gikk.

Mandelens familie
Mandelen er beslektet med fersken, kirsebær og plomme. Den skal visstnok stamme fra Iran og Afghanistan, der den i tidenes morgen ble spredt mot både øst og vest.
I antikken ble mandelen brukt mot onde ånder, dysenteri, hodepine og tretthet, og i dag finnes fortsatt et kjerringråd som sier at om man spiser fem mandler før man drikker alkohol, forebygger man tømmermenn.

Allsidig anvendelse
Mandler serveres ofte som snacks, men den er dessuten en viktig kilde til proteiner. Ernæringseksperter setter fettprosenten til 54 prosent. Den lille frukten inneholder også jern, kalsium, fosfor og B-vitaminer.
Noen rister og salter mandlene, andre karamelliserer dem, de brukes til matlaging, kaker og annet bakverk og er hovedingrediensen i marsipan, ikke minst i julas allesteds nærværende spanske variant, Turrón.
Oljen fra mandler brukes til å fremstille såper og parfymer. De bitre mandlene brukes bare til framstilling av kosmetikk og i ganske små mengder i bakverk.

Mandelsaus
En mandelsaus passer fint til kjøttboller, lammekjøtt, fisk, kylling og annet fjærkre, og har en flott, gul farge.
Ingredienser (til fire personer):
1 løk
2-3 fedd hvitløk
2 sp. olivenolje
2 dl usaltede, hakkede mandler
1 dl hvitvin
2 dl grønnsaks- eller hønsebuljong
1 ts. safran
2 sp. kokende vann
Evt. salt og pepper
Framgangsmåte: Hakk løk og hvitløk, fres i olivenoljen. Tilsert mandler, hvitvin og buljong. Hell det kokende vannet over safranen i en kopp, og la det trekke et øyeblikk. Tilsett blandingen. La sausen surre i fem minutter. Smak til med salt og pepper. Den ferdige sausen skal ha en kremet konsistens. Er den for tykk, tilsettes mer buljong. Er den for tynn, så la den koke inn ytterligere et par minutter.

Julegodter
Mandelen koster på her i Spania mellom 10 og 15 euro per kilo, det er en brøkdel av prisen i Norge, så når turen går nordover før jul, er en pose mandler normalt en kjærkommen, uforpliktende gave.
Diverse | November 2007
Abonera på nyheter via e-mailVersjon til utskrift · Send til en venn




Villa i Spania til salgs

http://www.helicopterossanitarios.com

Helle Hollis

CCC Costa del Sol

Estepona Golf Apartments

T-Line

Landsbanki

Åsa Petterson

Alarma Universal
















Norrbom
Norrbom Marketing
Centro Idea · Ctra. de Mijas km. 3.6 · 29650 Mijas-Málaga
Tel. 95 258 15 53 · Fax. 95 258 03 29
Norrbom

Norske Magasinet En Sueco Magasinet Dansk La Danesa Magic Media Guide til Spanien

Forsiden | Kontakt oss | Redaksjonen | Que Pasa? | Rubrikkannonser