Det Norske Magasinet utkommer den 15. hver måned og kan avhentes på mer enn 200 steder langs Costa del Sol

Nyhetsbrev
Avmeld





Islam – tro og terror
Av Arne Bjørndal

De høres så vakre ut, Islams fem viktigste regler for riktig livsførsel; Å tro på Gud, overholde bønnetidene, faste under Ramadan, reise som pilegrim til Mekka og gi penger til de fattige?!

Islams fem ”søyler” er absolutte krav for alle troende muslimer. Likevel vil mange her i vesten hevde at Islam langt fra er noen ufarlig er fredelig religion. For i en globalisert verden, er vestens møte med Islam og preget av alt annet enn idyll. Når vi tenker på ordet Islam, kommer ikke tankene utenom de forferdelige angrepene i New York, mot togbombene i Madrid, drapsforsøkene mot forfatteren Salman Rushdie og utallige andre terroranslag rundt om i verden de siste tiårene.
Lidelsene og fortvilelsen for de pårørende etter herjingene som ytterliggående muslimer står ansvarlig for, er vanskelig å fatte. Skepsisen blir ikke mindre av at Islam og politikk synes svært sammenfiltret, bl.a. i Iran. Den sterke politiske styringen som finnes i mange islamske samfunn, skaper problemer i møtet med vestlige kultur og tenkesett. Det er nok å nevne synet kjønnsroller, alkohol, bruken av hijab, og lignende.
Så vil trolig islamister – muslimer som begrunner sine handlinger ut fra en politiske fortolkninger av Islam – argumentere helt annerledes: Den store satan(USA og landets allierte) må straffes for sine ugjerninger i Palestina, Irak, Afghanistan, Tsjetsjenia, osv.
Men blant de aller fleste andre muslimer - drøyt én milliard mennesker – handler hverdagen om helt andre ting enn terror, nemlig å leve i fred og i overensstemmelse med Koranens bud og sørge for seg og sine.
Av den norske befolkningen på drøyt 4,6 millioner mennesker, er nesten 100.000 registrerte medlemmer i islamske trossamfunn. Her i Spania finnes det mer enn én million muslimer, de fleste fra Marokko. Nabolandet Frankrike har over fem millioner muslimer.
Islam er en av verdens aller mest utbredte religioner, og den vokser raskest av alle verdensreligionene.

Muhammed
Grunnleggeren av Islam var Muhammed som levde på den arabiske halvøya, fra 570 til 630. Han vokste opp i en fattig del av en rik handelsfamilie, men likte ikke det utsvevende livet som ble ført omkring ham. Han begynte å tilbringe tid alene ute i ørkenen, og etter hvert begynte han å motta åpenbaringer. Han fikk kjennskap til jødedommen og synet på at det finnes bare én gud og at man skal tjene denne ene guden. Fra Mekka bygget Muhammed opp ett stort arabisk rike med seg selv som leder. Sett med våre øyne, var Muhammed en maktpolitiker som i liten grad skjelte til moralske hensyn. Ifølge forskere skal han bl.a. ha tillatt landeveisrøveri og drap, samtidig som bevisst løy i kampen for mer makt. Stemmer dette, synes det å være et uforståelig avgrunn mellom profeten Muhammed som tok i mot sine åpenbaringer direkte fra gud og hans egen livsførsel.
Muhammed hadde 10-11 koner, den yngste av dem skal bare ha vært seks år da giftemålet sto. Profetens kontakt med Gud skjedde gjennom såkalte åpenbaringer, og flere historikere har påpekt at slike åpenbaringer der Guds krav kom fram, strategisk sett passet Muhammed svært bra. Bl.a. var det gjennom en åpenbaring at Gud skal ha gitt Muhammed lov til å gifte seg med adoptivsønnens ekskone. Den svenske historikeren Grimberg har antydet at Muhammeds oppførsel under åpenbaringene langt på vei tyder på epileptiske anfall, kombinert med egen ønsketenkning og behovet for selvrealisering.

Etter Muhammed
Filosofen al-Ghazali (1058-1111) er blitt stående som nummer to i islamsk religion. Hans oppfatning var at Koranen – Guds ord formidlet gjennom Muhammed – måtte forståes bokstavelig og uten forbehold. Fornuft og virkelighet måtte vike for Koranens sannheter.
Ifølge historikere fikk al-Ghazali enorm innflytelse, men på sikt ble også hans ideer skjebnesvangre for islamske samfunn. Fram til ca. 1200 stod arabisk og islamsk kultur sterkt, vi snakker gjerne om en islamsk gullalder. Men etter hvert som al-Ghazali ideer for alvor vant gjennomslag, gikk også de islamske områdene inn i en periode preget av forfall og fattigdom.
De arabiske områder ble tidlig kolonisert av vestlige land som England og Frankrike, men områdene fikk etter hvert selvstendighet etter første verdenskrig. Først var styresettet i disse landene preget av vesteuropeiske ideer. Men opprettelsen av staten Israel i 1948 og Khomeinis maktovertagelse i Iran rundt 1980, skapte ny vekst og interesse for Islam i de store arabiske områdene. I mange land ble grunnlovene endret slik at sharia – de strenge islamske lovene - ble lagt til grunn.

Koranen - Guds ord
Ordet islam betyr underkastelse, og en muslim er en som underkaster seg Gud. Koranen er en oppskrift for religiøs tro, for livet før døden, og for hvordan samfunn skal organiseres. Dette er Guds ord, formidlet til Muhammed gjennom åpenbaringene og skrevet ned av Muhammeds nærmeste(Muhammed selv var analfabet). Koranen gir derfor ikke rom for tolkninger.
Teologen Jan Opsal skriver i sin bok Lydighetens vei: ”Islam er lydighetens vei … Den konkrete konsekvens av denne underkastelse i muslimers liv er lydighet ... Denne lydigheten gjelder på alle livets områder ... Utgangspunktet er at hele verden er skapt av Allah(= Gud) og derfor rettelig tilhører ham ... hans vilje må gjelde på alle livets områder ... det er ikke mulig å skille mellom en «religiøs» og en «verdslig» del av tilværelsen. Et slikt skille vil være uforenlig med troen på Allah ...”
Muslimer er enten shia-muslimer(15%) eller sunni-muslimer(85%). Shia´ene har et geistlig hierarki med mullaher og ayathollaer som har autoritet til å tolke kildene og definere hva islam er. Innen sunni´ene finnes det ikke noen overordnede teologiske autoriteter. Utgangspunktet for splittelsen i disse to gruppene var uenighet om arvefølgen etter Muhammeds død.

Forholdet til ikke-muslimer
I islamske samfunn blir ikke-muslimer sett på som mindreverdige. De har ikke samme rettigheter som muslimer, mange må betale mer skatt, de har store begrensninger med å eie eiendom, de kan ikke ha offentlige stillinger, de kan ikke ha muslimer som ansatte, de kan ikke i en rettssak vitne mot muslimer i samme grad som en muslim kan.
En mannlig muslim kan gifte seg med en ikke-muslimsk kvinne, men en muslimsk kvinne kan ikke gifte seg med en ikke-muslimsk mann. Kvinnen er underlagt mannen, og en muslim kan ikke være underlagt en ikke-muslim. Hvis en ikke-muslimsk mann vil gifte seg med en muslimsk kvinne, må han først konvertere.
Et viktig punkt er at islam har dødsstraff for frafall. Den som konverterer, eller blir ateist, kan og bør drepes. Slik dødsstraff for frafall er innført i noen av de nye islamske republikkene(for eksempel Iran og Sudan), men er vanligvis ikke en del av straffelovgivningen i muslimske land i dag.

Foreldet kvinnesyn
I Islam kommer mannen alltid først. I Vesten mener derfor mange at kvinnene er sterkt diskriminerte i islamske land. I rettssaker er kvinners vitneprov av mindre verdi. Hvis det skal kunne tilbakevise vitnemål fra menn, må det komme fra dobbelt så mange kvinner som menn. Skilsmisse er det vanligvis mannen som bestemmer.
I Islam er synet at kvinner ikke skal vise seg fram for andre enn andre enn sine menn og familiemedlemmer. Dette har gitt seg utslag i heldekkende burka´er blant kvinner i land som Afghanistan, mens kvinner i andre muslimske land nøyer seg med mindre hodeplagg som skaut(Tyrkia). Koranen selv gir ikke noe entydig svar på hva slags plagg kvinner skal bære. Flerkoneri er også vanlig.
I møtet mellom øst og vest er det også andre konfliktpunkter, om enn ikke så dramatiske: Muslimer kan ikke spise svinekjøtt, det kan ikke spilles om penger, bruk av rusmidler er forbudt og det er forbudt å kreve eller betale renter.

Hellig krig
Jihad er det arabiske ord for hellig krig. Dette betyr dels å kjempe med seg selv, å ta opp kampen mot sine egne dårlige egenskaper, men det betyr også krig for å spre og forsvare islam. Det endelige mål er å erobre hele verden og underlegge alle den sanne tro.
Muslimer er forpliktet til å forholde seg til dette påbudet. Irans diktator Khomeini har uttalt: ”... Islam pålegger alle voksne menn, så sant de ikke er funksjonshemmet eller forhindret, å gjøre seg klar til å erobre land slik at islams lov skal bli adlydt i hvert eneste land i verden”. Det er en trolig en slik forståelse som ligger til grunn for terrorgruppen Al-quaida´s mål om å gjenerobre den delen av Spania som fra 700-tallet til 1492 var styrt av araberne, for selvmordsbomberne og for utallige terroranslag mot mål i Vesten eller mot vestlige interesser andre steder på kloden.
Belønningen for den som dør i kamp for islam er en sikker plass i himmelen, i tillegg til ”…hager og vingårder, høybarmede, jevngamle jomfruer... ”(Koranen).
Men samtidig finnes det i Koranen også belegg for at aggresjon ikke skal brukes mot ikke-muslimer: ”Kjemp for Guds sak mot de som bekjemper dere, men gjør dere ikke skyldig i aggresjon”, heter det et sted.

Faktarammer:
Islam
• Grunnlagt av Muhammed(570 – 630 e.Kr.)
• En av verdens største religioner(mer enn 1 milliard tilhengere) og den hurtigst voksende
• Profeten Muhammed mottok gjennom åpenbaringer Koranen, muslimenes hellige bok
• Islam er sterkt påvirket av kristendommen, bl.a. i synet på at de finnes bare én Gud
• Islam regnes for en sterkt samfunnsregulerende religion, der Koranen styrer store deler av samfunnslivet
• Islams hellige byer: Mekka, Medina og Jerusalem

Synet på Gud
• Allah er enestående. Han er rettferdig og kjærlig. Han straffer menneskene for å lære dem opp til det gode
• "Det gode" er det som Allah til enhver vil – selv om det kan føre til lidelser for mennesker.
• Allah kan skifte mening, om det passer ham

Synet på Jesus
• Jesus er, nest etter Muhammed, den høyeste av profetene
• Født av en jomfru og gjorde selv under
• Islam regner det er blasfemi å hevde at han var Guds sønn

Frelse
• Allah frelser menneskene fra helvete til paradis
• Menneska kan ikke rettferdiggjøre seg overfor Allah
• Alle mennesker må gjøre så godt en kan og så håpe på det beste

Koranen
• Den hellige boka til muslimene
• 114 kapitler eller surer
• Alt i Koranen er diktert av Allah til Muhammed
• Nedskrevet etter Muhammed sin død(Muhammed var analfabet)
• Har absolutt autoritet og er ufeilbarlig
• Skrevet på arabisk og har aldri blitt omskrevet
• Gir reglene for hvordan muslimer skal leve og oppføre seg(sharia-lovene)
Politikk & Debatt | September 2007
Abonera på nyheter via e-mailVersjon til utskrift · Send til en venn




Villa i Spania til salgs

http://www.helicopterossanitarios.com

Helle Hollis

CCC Costa del Sol

Estepona Golf Apartments

T-Line

Landsbanki

Åsa Petterson

Alarma Universal
















Norrbom
Norrbom Marketing
Centro Idea · Ctra. de Mijas km. 3.6 · 29650 Mijas-Málaga
Tel. 95 258 15 53 · Fax. 95 258 03 29
Norrbom

Norske Magasinet En Sueco Magasinet Dansk La Danesa Magic Media Guide til Spanien

Forsiden | Kontakt oss | Redaksjonen | Que Pasa? | Rubrikkannonser