![]() | |
90 år gamle Birgit Iversen er ikke i tvil: - Jeg tror ikke jeg ville blitt så gammel om det ikke var for golf´en! Flere eldre her på Solkysten burde kaste seg over denne sporten. Den gjør virkelig godt for kropp og sjel.
Birgit og ektemannen Kjell, nettopp fylt 94 år, er ganske sikkert Norgeshistoriens eldste golf-par. Etter et tilfeldig møte med golfspillet på en ferietur til Syden for 20 år siden, ble livet aldri det samme. De ble så grovt bitt av basillen at de begge - inntil ganske nylig – var på Marbella Golf Club og spilte tre ganger i uka, enten hele runden med 18 hull eller den kortere varianten med ni-hull. Nå har Kjell lagt opp og isteden blitt sjåfør i buggien, mens Birgit – med handicap 36 – holder familiens ære jevnlig i hevd på det luksuriøse golfanlegget.
- Dette har blitt en lidenskap for meg. Jeg bare må spille golf! forklarer Birgit. Hun hevder hun aldri tidligere har vært særlig opptatt av sport og idrett, bortsett fra litt tennis i ny og ne. Golfen forandret alt.
Godt for helsa
- Den store fordelen med golf er at du må være i bevegelse hele tiden. Du går, slår, bøyer deg og må til og med bruke hodet ganske mye. Og når en full runde på banen tar innpå fire timer, så sier det seg selv at dette gjør godt for både kropp og sjel, sier Birgit. Hun påstår at verken hun eller ektemannen Kjell ville blitt så gamle om det ikke var for at de som henholdsvis 67- og 71-åringer ble fullstendig hektet på golfsporten.
Birgit vil ikke skryte av egne prestasjoner på ”greenen”, men faktumet er at hun har fått seg en pen liten premiesamling i årenes løp.
- Jeg har jo hatt mine små golfeventyr, sier Birigit: - I løpet av karrieren har jeg hatt noen førstepremier og to ”hole-in one”. Kjell har tre. Men dette er jo rett og slett bare tilfeldigheter. For en ”midtbanespiller” som meg, skal det jo godt gjøres ikke å oppleve slikt i løpet av mer enn 20 år på golfbanen.
Noen førsteplasser i konkurranser og mesterskap har det også blitt. Den største premien, en stor krystallkrukke, har hun forært premiesamlingen på Marbella Golf Club.
- Stakkars oss, tenkte jeg da jeg mottok den. Premien var rett og slett for voldsom til å ha hjemme. Ikke var den så veldig pen heller, forklarer Birgit, kledelig beskjedent.
Los Vikingos
Birgit og Kjell kommer fra Bergen, men har lang tradisjon for å tilbringe vinterhalvåret på sørligere breddegrader, bl.a. på Mallorca og i Italia. At de for 20 år siden endte opp i Las Chapas i Marbella, var kanskje en tilfeldighet. De kastet seg nemlig på en tilfeldig visningstur i forbindelse med et større utbyggingsprosjekt som norske entreprenører hadde i området.
- Vi hadde egentlig ikke tenkt å kjøpe noe som helst, forteller Birgit. Men da de på turens siste dag sto i den nesten ferdige leiligheten og kikket seg rundt, ble de fort enige om at ”her kan vi bo”. Og dermed var Spania-eventyret i gang for Birgit og Kjell. De underskrev kjøpekontrakten, og de siste 20 årene har de tilbrakt vinterhalvårene i den koselige leiligheten i Rosario.
Det norske miljøet i Marbella-området er stort, og Birgit og Kjell kom fort med i vennegjengen Los Vikingos. Her har de siden den gang dyrket godt vennskap og den felles lidenskapen for golf med 50 – 60 andre nordmenn. I år ble Birgit og Kjell, med sine 19 års medlemskap, utnevnt til æresmedlem i Los Vikingos. Den hederstittelen er det ikke mange andre nordmenn som kan smykke seg med.
Sølvgrå Mercedes
Den fasjonable Marbella Golf Club ligger bare en fem minutters kjøretur unna boligen. Her har de holdt stand så lenge at alle hilser når Birgit og Kjell svinger inn på parkeringsplassen i den sølvgrå Mercedes´en.
Bilen kjøpte Birgit ny da hun var 88 år gammel. ”En herlig vogn”, sier hun og forteller at hun har kjørt bil siden hun var 19 år gammel og at et liv uten bil her på kysten er helt forferdelig.
- Om bilen pleier jeg å si som gamle fru Dagny Friele i Bergen sa da hun som 90-åring kjøpte seg ny pels på Torgallmenningen i Bergen: Men husk at den må være slitesterk!
Birgit og Kjell viser meg rundt i de flott lokalene til golfklubben der de har avsluttet så mange trivelige økter på golfbanen.
- En whisky og soda til Kjell og et glass Cava til meg, sier Birgit til camarero´en som straks er på pletten etter at vi har satt oss til ved uteserveringen. Vi skuer utover et vakkert, grønt landskap og prater om løst og fast.
- Jeg prøver å leve et godt liv. Og her nede har vi det så bra som vi kan, sier Birgit som ikke bryr seg om hva folk måtte mene.
Buggie-wuggie
Den knallrøde buggien – en liten dieseldrevet doning – er kjekk å ha
på den store golfbanen, særlig for Kjell som etter hvert har fått litt vondt for å gå. På en 18-hulls golfbane skal lange distanser tilbakelegges før du er i mål. Birgit har brukt skittelleren og funnet ut at hun ofte går mer enn 12.000 skritt i løpet av en hel runde. ”Godt for helsen,” sier hun.
For en som aldri tidligere har vært på en golfbane, langt mindre holdt i en golfkølle, er Marbella Golf Club, en ny og fremmed verden. Birgit vil vise fram anlegget og inviterer på en tur. Hun håndterer buggien uten problemer og svinger oss inn mot ”green´en” på hull 5.
- Sånn skal du gjøre det, sier hun, legger ballen et stykke unna hullet, sikter langs putter´en og slår ballen treffsikkert ned i hullet.
Ekte bergensere
Kjell og Birgit kommer egentlig fra Fana i Bergen. I nesten 50 år eide og drev de den kjente klesforretningen Hans H. Iversen, Bergens svar på Oslos Ferner Jacobsen. Nå har en av sønnene, og dermed fjerde generasjon Iversen, tatt over virksomheten som i dag omfatter seks forretninger i Vestlandets hovedstad.
Som pensjonister ville Birgit og Kjell sørover, for som Kjell pleide å si da det regnet horisontalt og stormkastene sto i kø i Bergen vinterstid; ”Det er ikke meningen at det skal bo folk i denne byen!”
Likevel har de ikke gitt opp Norge og Bergen helt. Fortsatt har de en leilighet i Bergen, og hvert år reiser de hjem noen uker om sommeren for å besøke familie og venner.
Kjell og Birgit har i alle år levd et aktivt liv her på kysten. Og holder helsa, kan du også til høsten helt sikkert se et eldre ektepar tusle rundt på de grønne slettene på golfklubben.
Diverse | Juli 2007
| Abonera på nyheter via e-mail | Versjon til utskrift · Send til en venn |




















